Htc Touch HD geldi

Spread the love

iphone_vs_htc_touch_hdUzun zamandır takip ettiğim bir telefon sonunda türkiye’ye geldi, çok da telefona ihtiyacım olmadığından henüz almadım ama belki almak isterseniz diye, sizin için kısa bir değerlendirme yapıcam.

Öncelikle peşin peşin iphone ile htc’yi farklı açılardan karşılaştırmak istiyorum. Htc uzun yıllardır pda sektöründe tartışmasız bir numaralı firmasıdır, türkiye pazarında pek tanınmamasına rağmen dünya genelinde kendisinden söz ettirdiği bir gerçek. Iphone gelince, tam bir başarı abidesi, pazar ilk defa bir ürünle gireceksin ve girdiğin ürünle dünya genelinde pda’ya benzeyen bir şeye rakipler aranmaya başlıcak, her çıkan yeni ürün iphone killer olacak, ancak bu başarı karşısında saygıyle eğililir.

Fakat eğer bu iki telefon arasında kaldıysanız, size yardımcı olmak isterim htc touch hd windows mobile 6.1 kullanıyor, bu demek oluyor ki birçok yazılıma ücret ödemeksizin ulaşabilirsiniz, yani araştırmak, yükleyip yükleyip silmek gerekiyor bu ürünü kullanmak için. Eğer bilgisayarınızı sürekli kurcalayan, yeni programlar kurup deneyen, basit problemleri çözmekten zevk alan bir yapınız varsa htc tam size göre, ama eğer bilgisayarınızda ufak bir problem
olduğundan yeğeni kuzeni çağırıyorsanız, basit problemleri çözmekte zorlanıyorsanız, ve bu işten hiç zevk almıyorsanız o zaman iphone almalısınız.

Ürünleri teknik olarak karşılaştırırsak; iphone multitouch yani birkaç parmakla ekranda bir şeyler yapabiliyorsunuz yani o da demek oluyorki baş parmak ve işaret parmanızla bir resmi büyütebilirsiniz, htc’de windows mobile 6.1’de bu özellik olmadığı için multitouch da yok fakat yakın zamanda çıkacak windows mobile 7’de olması bekleniyor, htc bunu destekler mi bilinmez fakat genelde kullanıcılarını mağdur etmeyen bir firma htc. Htc’nin ekran boyutu iphone göre biraz daha büyük, hız bakımından iphone daha hızlı denebilir lakin htc tüm diğer pda’lar içinde en hızlısı. Arayüzünde önemli değişmeler var sıkıcı değil windows mobile olmasına rağmen fakat iphone bildiğiniz gibi gerçekten güzel.

Htc’yi iphone’a tercih etme nedeni kesinlikle özgürlük olmalı, istediğiniz yazılımı yükleyebilmek, geniş destek alabilemek gerçekten güzel tabi iphone’u da bir şekilde kırarak kısmende olsa özgürlük elde edilebiliyor fakat garantisi gidiyor aletin. Ayrıca birçok çeşitli gps yazılımını da htc ye yükleyebilirsiniz, bildiğim kadarıyla iphone halen güncel olmayan google maps üzerinden gps hizmeti veriyor, yazılım firmaları iphone malesef ürün geliştirmedi.

Açıkcası benim tercihim kesinlike htc’den yana, ama iphone’um da olsun isterim.

Ürünün fiyatlarını görebileceğiniz birkaç site;
http://www.hepsiburada.com/htc-touch-hd/
http://www.acilpda.com/hd.html
http://www.istanbulmobile.com/pinfo.asp?pid=556

İnceleme;
http://www.mobileburn.com/review.jsp?Id=6089